Skoki spadochronowe w tandemie: jakie jest ryzyko, jak przebiega lot?

Skoki tandemowe to doskonały sposób na to, aby rozpocząć swoją przygodę ze spadochroniarstwem. Decydując się na skok w tandemie z instruktorem nie ryzykujemy finansowo, ani tym bardziej nie ryzykujemy własnym zdrowiem ani życiem. Wszystko bowiem odbywa się pod pełną kontrolą przyczepionego do nas na sztywno instruktora, który ma za sobą setki takich skoków.

Skoki w tandemie ze spadochronem z instruktorem

Skoki spadochronowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Na szczęście, wraz ze wzrastającą popularnością, obniża się także ich cena. Jedyne, co trzeba zrobić, gdy zdecydujemy się na zrealizowanie naszego marzenia o skoku ze spadochronem to zgłoszenie się do ośrodka szkoleniowego (mamy ich w kraju już sporo!), przejście przez badania lekarskie, które wykluczą obecność przeciwwskazań do odbycia skoku i właściwie możemy przejść do krótkiego szkolenia (około pół godziny), po którym możemy już wejść do samolotu. W ośrodku, w którym zdecydujemy się odbyć skok, otrzymamy kombinezon, a także okulary i spadochron. Nasz kombinezon będzie wyposażony w uprząż, którą podepniemy się do instruktora na etapie przygotowywania się do wyskoku, podczas obecności w samolocie.

Jak wyglądają skoki w tandemie?

Skoczek, porządnie przywiązany do instruktora, wyskakuje z samolotu na wysokości około czterech kilometrów. Taka wysokość jak najbardziej zapewnia solidną dawkę wrażeń.Po wyskoczeniu na wysokości 4 km lecimy przez około minutę bezwiednie ku ziemi. Pokonujemy w tym czasie dystans około 2,5 km. Następnie, czasza ze spadochronem powinna zostać otwarta, a prędkość naszego opadania drastycznie się zmniejszyć. Spadochron powinien otworzyć się więc na wysokości około 1,5 km nad ziemią. Nie można zwlekać z otworzeniem czaszy, z wiadomych względów.

Jakie jest ryzyko utraty zycia przy skokach ze spadochronem w tandemie?

Czy podczas odbycia skoku w tandemie może nam się przydarzyć wypadek? Doświadczeni skoczkowie mają jednoznaczne stanowisko – zawsze może nam się coś złego zdarzyć. Należy jednak dodać, że skacząc z instruktorem, minimalizujemy znacznie to ryzyko. Najczęściej wypadki przy skokach ze spadochronem zdarzają się wówczas, gdy skoczek podejmuje ryzyko i zachowuje się niestandardowo, na przykład opóźnia otwarcie spadochronu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

parasol ogród pokrowiec ogrodowe parasole pokrowiec roleta do zadaszenia tarasu