Co to jest świadectwo energetyczne i dlaczego warto je mieć?

Każda osoba zainteresowana zakupem mieszkania lub domu interesuje się kosztami utrzymania nieruchomości. Gdzie w tym miejsce na świadectwo energetyczne?
Certyfikat energetyczny, świadectwo energetyczne czy też świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to nazwy dokumentu, w którym zostaje wskazana jakość domu, jeżeli chodzi o ilość energii niezbędnej do jego utrzymania. Z punktu widzenia kupującego taka informacja jest cenna, bo wskazuje na wysokość rachunków za energię elektryczną, które będzie trzeba opłacać.

Kupujesz mieszkanie? Pytaj o świadectwo energetyczne

Jeszcze do niedawna w sporządzenie świadectw energetycznych inwestowali przede wszystkim deweloperzy i ci, którym zależało na szybkiej sprzedaży posiadanej nieruchomości. Dziś sytuacja wygląda inaczej – świadectwo energetyczne zobowiązani są posiadać wszyscy właściciele budynków wystawionych na sprzedaż.
Powyższe rozwiązanie jest dobrą wiadomością z punktu widzenia osób zainteresowanych nabyciem np. mieszkania na rynku wtórnym. Obowiązek posiadania takiego dokumentu został uregulowany w obowiązujących w Polsce ustawach w związku z wdrożeniem odpowiedniej dyrektywy unijnej. Szczegółowe informacje na temat tego, jakie dane muszą znaleźć się w świadectwie energetycznym znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.
Dom.pl – instalacje-elektryczne

Niektórzy właściciele mogą mieć kłopoty

Wprowadzenie wymogu sporządzenia certyfikatu energetycznego przy sprzedaży nieruchomości to rozwiązanie z pewnością korzystne z punktu widzenia osób zainteresowanych ich zakupem. Dotychczas ci, którzy chcieli zainteresować kupców wystawionym na sprzedaż np. mieszkaniem, najczęściej inwestowali w sporządzenie takiego dokumentu we własnym zakresie.
Wymóg posiadania przez właścicieli nieruchomości certyfikatu energetycznego może być niekiedy kłopotliwy. Dlaczego? W przypadku części budynków może pojawić się problem ze skompletowaniem dokumentacji technicznej, która jest niezbędna do dokonania obliczeń.


Article Tags:
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

lampy do ogrodu kule https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe