Jak uniknąć oszustwa w kantorach?

Każdego dnia kantory wykonują dziesiątki transakcji, wymieniając polskie złote na inne waluty i odwrotnie. Korzystanie z kantorów wydaje się nam łatwe – zazwyczaj szukamy najbardziej korzystnej oferty dla nas i dokonujemy wyboru konkretnego kantoru. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że również w kantorach możemy zostać oszukani. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek, jak uniknąć strat finansowych!

Zamiana cen skupu i sprzedaży

Najczęściej padamy ofiarą oszustwa kiedy korzystamy z kantorów w biegu – zdarza się to głównie na dworcach, lotniskach. Zazwyczaj spiesząc się nie czytamy wnikliwie tablic z wywieszonymi cenami kursów zakładając, że są one zbieżne do tych podanych przez NBP – jest to spory błąd. Właściciele kantorów czy sieci kantorów najczęściej zmieniają ustawienie tablic – w miejscu, gdzie powinien znajdować się skup jest sprzedaż, i na odwrót. Zachęceni niskimi cenami wymieniamy walutę, zdając sobie sprawę o pomyłce dopiero po odejściu od kasy. W takich sytuacjach najczęściej natrafiamy na karteczkę wywieszoną na szybie: reklamacji nie uwzględnia się. Czy jednak na pewno?
Jako konsumenci i osoby zawierające konkretną transakcję mamy prawo odstąpić od umowy – to nasze prawo jako konsumentów. W przypadku, kiedy to my zawarliśmy niekorzystną dla siebie umowę finansową jesteśmy niestety w gorszej sytuacji, gdyż dochodzenie swoich praw może okazać się trudne. Pomocy szukajmy przede wszystkim w biurach spraw konsumentów.
Oszukać dajemy się również na niskiej cenie sprzedaży – okazuje się, że w przypadku przelicznika walut stosuje się niższą cenę, ale tylko wtedy, kiedy wymieniamy sporą ilość gotówki.
Gdzie w takim razie wymieniać pieniądze? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z kantorów internetowych lub kantorów w bankach. W przypadku tych pierwszych konieczne jest posiadanie kont walutowych, na które zostaną przelane środki w euro czy dolarach.


Article Categories:
Biznes

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts