Uniwersalny minivan – nie tylko dla wieloosobowych rodzin

Minivan dla wielu jest synonimem samochodu rodzinnego – przede wszystkim praktycznego środka transportu, z pakownym bagażnikiem i uniwersalną linią. Auta, jakie można użytkować z powodzeniem przez długie lata. Opinia ta bynajmniej nie jest krzywdząca, jednakże minivan Mitsubishi Space Star, produkowany do roku 2005 miało do zaoferowania znacznie więcej niż tylko pragmatyzm i stateczność. Owszem, mamy do czynienia z praktycznym samochodem rodzinnym, jednak przede wszystkim z pojazdem oferującym maksimum przestrzeni. Płyta podłogowa tego modelu pochodzi z Mitsubishi Carismy – a nie, jak wielu sądzi – z Volvo. Space Star imponuje przy tym wysokością nadwozia – wynosi ona aż 150 cm.

Powierzchowność?

Wygląd modelu Space Star ewoluował wraz z upływem lat, choć nie da się ukryć, iż jego charakterystycznym elementem pozostała prostota. W 2002 roku jednak projektanci zaproponowali pewne zmiany – zmniejszono reflektory oraz przyciemniono ich wnętrza, inaczej rozmieszczono wloty powietrza a także wprowadzono czarną atrapę chłodnicy. Modyfikacje nie ominęły też wnętrza samochodu, gdzie poprawiono styl kokpitu oraz jakość wyposażenia. Wygląd, jak wspomnieliśmy, nadal cechował swoisty minimalizm, mimo to – przejrzystość deski rozdzielczej oraz przestronność wnętrza do dziś mogą stanowić rekompensatę (zwłaszcza w świetle tego, jak wiele modeli o dużo bardziej skomplikowanym designie obecnie zalewa rynek minivanow). Natomiast w kwestii bardziej praktycznej…Bazowa wersja modelu SpaceStar gwarantowała bardzo dobre wyposażenie – choć z pominięciem takich elementów jak chociażby klimatyzacja czy ESP. Za to bez dodatkowych opłat można było korzystać z komputera pokładowego, elektrycznie sterowanych lusterek i szyb, centralnego zamka. Warto pamiętać, że to, co obecnie wydaje się być standardem w pewnej klasie pojazdów, wcale nie było nim zaledwie kilka lat wstecz.

Zalety

Projektanci skupili się na tym, by zmaksymalizować ilość przestrzeni – i jest to godne uwagi. Z pewnością w samochodzie pomieści się wygodnie cztero – a nawet pięcioosobowa rodzina. Inaczej sprawa ma się z bagażnikiem – o ile nie złożymy siedzeń, jest on w stanie pomieścić 450 l. W kwestii prowadzenia oraz dodatkowego wyposażenia sprawy przedstawiają się jednak znacznie korzystniej. Mamy bowiem do dyspozycji skrzynię biegów automatyczną, jak i manualną. A ponad to takie ułatwienia i gadżety (i to w wersji podstawowej), jak m.in.: klimatyzację, poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, napinacze pasów bezpieczeństwa, ABS (wraz z EBD), wspomaganie kierownicy, immobilizer, centralny zamek, elektryczne przednie szyby przednie z zabezpieczeniem przed ewentualnym uwięzieniem, regulowaną wysokość fotela i koła kierowcy.
Spalanie – czyli jedna z tych wartości, jaka ma dla użytkowników kolosalne znaczenie – nie odbiega od tzw. normy, a wręcz plasuje się poniżej i wynosi około 6 l/ 100 km w cyklu mieszanym. Ale uwaga – silnik 1.8 GDI, ze 122 KM, mimo nowatorskiej konstrukcji, potrafi być nieco mniej „ekonomiczny” w użytkowaniu. Zwłaszcza, jeśli nie praktykujemy niezwykle ostrożnej jazdy. Dlaczego? Ponieważ to, jaką metodą podajemy benzynę wpływa na osadzanie nagaru. Dodatkowo istotna jest jakość paliwa. Szczęśliwie model GDI został szybko zastąpiony dużo lepszym 1.8 MPI i to za nim warto się rozejrzeć planując zakup. Użytkowanie jest bowiem o niebo bardziej oszczędne i intuicyjne. Najlepszą opinią cieszą się natomiast wersje 1.6 oraz wspomniany 1.8 MPI a z pewnymi zastrzeżeniami także turbodiesle 1.9 DI-D. Co ciekawe, w pierwszych latach produkcji można było przy zakupie decydować jedynie spośród silników benzynowych 1.3 (86 KM) i, jak na ówczesne czasy, nowatorskich silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa 1.8 GDI (122 KM). Dopiero w kolejnych latach dokonano zmian, do momentu, w którym całkowicie nie zrezygnowano ze sprzedaży.

Wady. A może drobne mankamenty?

Zawieszenie może lekko…rozczarować. Przy całej swej masie, funkcjonalności i ładowności w przypadku modelu Space Star jego nośność wynosi bowiem „jedynie” 460 kg. Poza tym dyskomfort podczas użytkowania mogą spowodować inne czynniki – widoczne zwłaszcza wraz z upływem czasu. Im dłużej użytkujemy pojazd (co powinno być przecież istotą konstrukcji typu minivan), tym większe problemy mogą nam się przytrafić przy okazji zmieniania biegów. Ponad to silniki wysokoprężne mają tendencje do tracenia oleju, a wyposażenie nie zawsze utrzymuje jakość „fabryczną”. Dość wspomnieć włącznik świateł, komputer pokładowy czy przełączniki szyb elektrycznych. Warto zwrócić też uwagę na funkcjonowanie układu hamulcowego – i to nie tylko, jeśli mamy za sobą imponujący przebieg – wyczulenie na zużycie klocków hamulcowych czy przewodów nigdy nie jest nadgorliwością. Model Space Star nie jest produkowany od kilku lat, toteż nie powinno dziwić, iż ceny części zamiennych nie należą do niskich. Dodatkowo do europejskich modeli trudno dobierać jakiekolwiek zamienniki. Niemniej jednak – warto szukać i pytać – oraz oczywiście korzystać z usług renomowanych warsztatów.
Mitsubishi Space Star – więcej o modelu


Article Tags:
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe lampy do ogrodu kule