Wiązania, buty i sprzęt ratunkowy

Wycieczki poza stoki wymagają solidnego przygotowania zarówno fizycznego jak i psychicznego. Nie obejdzie się również bez solidnych wiązań. Od wiązań skiturowych wymaga się coraz więcej i więcej. Powstało wiele wzorców tworzenia takich wiązań. Jednak każde z nich zależy od osobistych preferencji użytkownika. Nie ma uniwersalnego rozwiązania.

Dużo rozwiązań

Ważny jest dobór sprzętu. Wiązania skiturowe atomic zapewnią lepsze warunki przy wycieczkach niż wiązania typu downhill. Należy zwrócić uwagę, że istnieją wiązania, które zapewniają bezpieczeństwo na palcach z regulacją naciągu. Jest to podobne rozwiązanie do tego wykorzystywanego w alpejskich wiązaniach zjazdowych oraz tradycyjnych wiązań. Jednak cechuje je jedna zasadnicza kwestia. Mają świetne zabezpieczenia przeciw upadkowe, ponieważ wypinają się przy obróceniu pięty w bok. Dzięki temu przy ewentualnych upadkach zmniejszymy ryzyko skręcenia kostki.

Jest to spowodowane tym, że w przypadku upadku najczęściej automatycznie uwolnimy się z nart, co uniemożliwi wylądowanie w nienaturalnej dla ciała pozycji. Do tego narty z takim rozwiązaniem można prościej wypiąć podczas jazdy i zminimalizować szansę na wystąpienie kontuzji. Mają jednak tę wadę, że możemy sami przypadkiem je odbezpieczyć podczas jazdy i zaliczyć upadek.

Buty także są ważne.

Żeby korzystać z lekkich wiązań typu pin, będziesz potrzebować kompatybilnych butów narciarskich z odpowiednimi wstawkami dla palców i pięt. Teraz kupując buty, dostajemy je z gotowymi wiązaniami, jednak posiadając stare buty, będzie potrzeba przesiadki na nowe, żeby móc korzystać z rozwiązania pinów. Na przykład wiązania skiturowe atomic nie będą kompatybilne z butami sprzed 15 lat.

Dobrze dopasowane buty to podstawa. Poprawi komfort termiczny oraz, w połączeniu z dobrymi skarpetkami, uratują nas przed odciskami i odparzeniami. Warto dokupić do nich wkładkę termoaktywną. Dobrze jest dopasować buty do rozmiaru stopy indywidualnie. Ich masa również może zadecydować o wyborze.

Oprócz tego, istotną kwestią jest sprzęt ratunkowy. Nadajnik lawinowy, gps oraz raki są obowiązkowym wyposażeniem każdego, kto chce uprawiać ski touring. Te 2 pierwsze umożliwią odnalezienie nas w przypadku zgubienia się, odcięcia drogi lub zasypania przez lawinę.

Inną kwestią jest poinformowanie ośrodka o wyprawie, a także zapewnienie, że wrócimy o danej godzinie. W przeciwnym wypadku natychmiast zostaną wszczęte poszukiwania w celu odnalezienia nas. Lepiej, żeby ekipa ratunkowa wyruszyła od razu, bo zwiększy to nasze szanse na przeżycie.


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts