Zakładamy kompostownik

Początek sezonu ogrodniczego to dobry czas na założenie kompostownika. Wraz upływem kolejnych prac ogrodowych, nagromadzimy wiele odpadów organicznych, z którymi trzeba coś zrobić. Z pewnością nie warto ich wyrzucać! Możemy z nich samodzielnie zrobić w kompostowniku doskonały nawóz.
Do kompostownika możemy wyrzucić skoszoną trawę, zeschłe liście, obierki z warzyw, a także obumarłe części roślin. Powstały w ten sposób kompost doskonale wzbogaci glebę, a dzięki temu nasze uprawy będą lepiej rosły i przyniosą wspaniałe plony. Dzięki kompostownikowi nie tylko zyskamy nawóz, ale także łatwiej utrzymamy porządek w ogrodzie, ponieważ zawsze będziemy dysponować właściwym miejscem do wyrzucania odpadów ogrodowych. Poniżej przeczytasz kilka porad, które pomogą ci założyć kompostownik.
Co, gdzie i jak?
Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym ustawimy kompostownik. Najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie go w zacienionej części ogrodu, w której nie będzie narażony na silne podmuchy wiatru oraz działanie promieni słonecznych. Wielkość kompostownika uzależnimy od wielkości naszego ogrodu, a co za tym idzie, pochodzących z niego odpadów. Ważne aby pojemnik miał ażurowe boki, które umożliwią swobodny dostęp powietrza, a tym samym lepsze warunki do powstawania nawozu. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup gotowego pojemnika, który jest przeznaczony właśnie w tym celu. Ciekawe przykłady pojemników na odpady ogrodowe znajdziecie na http://www.castorama.pl/katalog-produktow/narzedzia-ogrodowe/kompostowniki.html
Nawóz doskonały
Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty kompostowania, warto jest wzbogacić odpady ogrodowe o resztki warzyw i owoców czy obierki pochodzące z kuchni. Dzięki temu nawóz będzie jeszcze bardziej wartościowy. Jeśli zdarzają się dłuższe okresy bezdeszczowej pogody, dobrze jest podlać kompost niewielką ilością wody. Właściwy poziom wilgoci przyspieszy proces rozkładu zgromadzonych w kompostowniku resztek. Co jakiś czas zawartość pojemnika należy także przemieszać.
Uzyskany z kompostownika nawóz możemy wykorzystać do wzbogacenia gleby na rabatach kwiatowych czy grządkach warzywnych. Zbierany przez cały sezon kompost, możemy z powodzeniem wykorzystać już na jesień, wkopując go w podłoże na głębokość około 30 cm. Dzięki temu z czasem gleba w ogrodzie stanie się naprawdę żyzna i próchnicza.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

http://tmfportal.org/kask-do-jazdy-konnej-zadbaj-o-swoje-bezpieczenstwo/ záhradné slnečníky artexint.com.pl