Nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego to jeden z większych problemów naszego społeczeństwa. Okazuje się też, że coraz częściej cierpimy na zaparcia. Spowodowane są bardzo różnymi czynnikami. Ogromny wpływ mają tu negatywne przyzwyczajenia z codziennej egzystencji.
Jakie są główne przyczyny występowania zaparć?
Każdy z nas na pewno doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia, gdy żadnym sposobem nie możemy się wypróżnić. Najczęściej stan taki nie będzie raczej zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, ale wówczas najczęściej wiąże się to z ogromnym wręcz dyskomfortem. Wiele osób odczuwa wtedy nawet niepokój i zdenerwowanie. Nie możemy się skupić i w efekcie nie mamy możliwości normalnego funkcjonowania w przestrzeni osobistej lub zawodowej. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ zaparcia będą powodowały odczucie, jakbyśmy mieli wewnątrz naszego organizmu jakiś dodatkowy ciężar. Tak zresztą w istocie jest szczególnie wtedy, gdy dysfunkcja ta będzie się utrzymywać kilka dni. Główne powody to oczywiście zła dieta. Okazuje się, że cała masa osób spożywa takie produkty, których nie powinna. W gruncie rzeczy wystarczyłoby kilka prostych zabiegów przy organizowaniu naszego życia, abyśmy przestali cierpieć. Czasami jednak trzeba wykonać dodatkowe badania lub skontaktować się z dietetykiem.
Jakie są najlepsze sposoby na zaparcia?
Dolegliwość ta może poza tym dotknąć nas niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy oraz jaki tryb życia prowadzimy. Szczególnie jednak negatywnie będzie wpływać tu praca siedząca, którą wykonuje duży procent naszego społeczeństwa. Obowiązki zawodowe realizowane przez kierowców, pracowników sklepów, czy też pracowników biurowych i urzędników to wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej. Wówczas nie wszystkie mięśnie są używane i w konsekwencji prędzej, czy później będą się pojawiały zaparcia. Możemy wtedy wykorzystać proste domowe sposoby. Najlepiej stosować jakieś środki przeczyszczające, dzięki czemu kał ulegnie upłynnieniu. Dostępne są bez żadnego problemu w aptekach, a poza tym możemy się również wspierać herbatkami ziołowymi. Zaleca się na przykład picie zaparzonej mięty, która zawsze pozytywnie wpływa na układ pokarmowy.
Jak ostatecznie zlikwidować zaparcia?
Aby jednak ostatecznie pożegnać się z oparciami, powinniśmy nieco inaczej zaplanować sobie nasze codzienne czynności. Pamiętajmy o tym, że jeżeli mamy pracę siedzącą, to musimy zainteresować się jakąś dyscypliną sportową. Perfekcyjnie będzie się tu sprawdzać bieganie. Wówczas nasz metabolizm przyspieszy, a do tego zaczną działać mięśnie nóg i pośladków, które poprawiają ukrwienie, co przenosi się na bardziej swobodne wypróżnianie. Poza tym musimy naszą dietę wzbogacić w błonnik. Dodatkowo należy jeść dużo warzyw i owoców i unikać potraw tłustych, a także słodyczy. Same lekarstwa na zaparcia są skuteczne, ale jest to tylko niwelowanie skutku. Musimy się zająć przyczyną. Kluczowe zaś będzie spożywanie dużej ilości płynów. Powinna to być głównie woda mineralna niegazowana.