Podwyższona temperatura u dzieci to stan, który nie jest czymś wyjątkowym, ale za każdym razem będzie martwić rodziców lub opiekunów. W takiej sytuacji szybko chcemy znaleźć skuteczne rozwiązanie, a może być nim jakiś dobry lek na gorączkę. Najlepiej, gdy jest polecony przez doświadczonego pediatrę.
Jak szybko skutecznie obniżyć gorączkę u dziecka?
Oczywiście, zanim przystąpimy do wybierania jakiegoś konkretnego leku, musimy sobie uświadomić, że podwyższona temperatura jest stanem całkowicie normalnym i niczym dziwnym u dzieci, czy też niemowląt. Podwyższanie temperatury to naturalna reakcja organizmu, który stara się zwalczyć w ten sposób stan zapalny w organizmie. W efekcie więc podwyższona temperatura może się pojawiać wtedy, gdy doszło do infekcji wirusowej lub bakteryjnej, z czym bardzo często mamy do czynienia np. w przedszkolach zimą. Zawsze też wtedy u rodziców pojawia się niepokój, ale trzeba pamiętać o konkretnych wskazaniach lekarskich. Jeżeli temperatura nie będzie przekraczać 37,5 stopni, to wówczas nie należy podawać żadnych środków, bo zadaniem organizmu jest w tej sytuacji samoczynne zwalczenie zagrożenia. Pamiętajmy też o tym, że u małych dzieci temperatura nawet przy niezbyt poważnych infekcjach może się niepokojąco podnosić. W takich okolicznościach trzeba zastosować wypróbowany lek na gorączkę rekomendowany przez lekarzy, ale także doświadczonych rodziców.
Jak się zachować, gdy u dziecka wystąpi gorączka?
Jeżeli już doszło do wystąpienia wysokiej gorączki, to najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z pediatrą. Najczęściej wystarczy tylko krótki wywiad telefoniczny, aby wybrać odpowiednie lekarstwo i przekazać rodzicom zalecenia. Oczywiście zawsze też warto mieć w domowej apteczce kilka skutecznych leków, które są bezpieczne dla malucha. Zwróćmy uwagę na to, że obecnie dzieci bardzo często będą uczulone na różne substancje. Czasami są też przeciwwskazania do stosowania konkretnych lekarstw. Dlatego warto wybierać taki lek na gorączkę, który nie będzie generować alergii w małym organizmie. Są też takie sytuacje, jak wspomnieliśmy, gdy gorączka będzie samoistnie ustępować na przykład, gdy wystąpi tzw. trzydniówka. Ważne jest, więc rozpoznanie.
W jakiej sytuacji lek na gorączkę należy podać niezwłocznie
Najgorszym scenariuszem jest gorączka, która wystąpiła u dziecka momentalnie i jest bardzo wysoka. W takich okolicznościach absolutnie nie można czekać na to, aż organizm sam się wyreguluje. Wówczas może być zagrożone nawet życie dziecka. Pamiętajmy też o tym, że nie możemy oceniać małego organizmu w taki sam sposób jak osoby dorosłej. Występuje tu wspomniana rozbieżność w przypadku wskazania prawidłowej temperatury, co wynika z niedojrzałości układu termoregulacji. Poza tym u małych dzieci występuje w ciągu doby zmieniona aktywność hormonów. Oczywiście w przypadku poważnych infekcji trzeba skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na SOR. Czasami nie możemy czekać na to, aż do dziecka przyjedzie lekarz i musimy niezwłocznie podać lekarstwo, aby zniwelować natychmiast zagrożenie.