Laserowe zamykanie naczynek pozwala na usunięcie rozszerzonego naczynka poprzez podgrzanie zawartej w nim hemoglobiny. Dowiedz się więcej.
Czy laserowe zamykanie naczynek jest skuteczne?
Rozszerzone naczynka na nogach lub twarzy to problem natury estetycznej, a nierzadko również zdrowotnej. Jedną z metod pozwalających na pozbycie się tego rodzaju zmian skórnych jest laseroterapia. Jaka jest skuteczność laserowego zamykania naczynek? Czy nieestetyczne „pajączki” znikną raz na zawsze? Odpowiadamy.
Jaki laser na naczynka?
Cera naczynkowa charakteryzuje się wysoką wrażliwością. Typowe problemy tego typu cery to rumień, skłonność do zaczerwienienia, popękane naczynka i pajączki, a nawet czerwone plamy na twarzy. Skłonność do zaczerwienienia może nasilać się pod wpływem takich czynników, jak wysokie lub niskie temperatury, nieodpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, zmiany hormonalne, a także wiek.
Ze zmianami naczyniowymi można skutecznie walczyć przy pomocy laseroterapii. Eksperci z Kliniki Miracki w Warszawie wyjaśniają, że w zamykaniu naczynek najlepiej sprawdzają się specjalne lasery naczyniowe, m.in. laser Cutera Excel V+ Genesis V. Urządzenie to dysponuje dwiema długościami fali (1064 nm i 532 nm), dzięki czemu skutecznie usuwa zarówno drobne, jak i bardziej rozległe zmiany naczyniowe. Pod wpływem lasera zmniejsza się zaczerwienienie skóry i następuje redukcja przebarwień, a także przemodelowanie kolagenu w skórze, co skutkuje efektem odmłodzenia.
Na czym polega laserowe usuwanie naczynek?
Laserowe zamykanie naczynek wykonywane jest przez lekarza medycyny estetycznej po wcześniejszej konsultacji, podczas której wykluczone zostają ewentualne przeciwwskazania. Zabieg nie wymaga znieczulenia, a możliwe odczucia to ciepło lub chłód – w zależności od zastosowanej temperatury. Podczas zabiegu skóra dodatkowo chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od rozmiaru i charakteru zmiany.
Zabieg laserowy na naczynka rozpoczyna się od nałożenia żelu zabiegowego na oczyszczoną skórę pacjenta. Głowica lasera energicznie przesuwana jest po obszarze skóry, na którym występują zmiany naczyniowe. Światło lasera w zetknięciu z uszkodzonym naczyniem włosowatym zostaje pochłonięte przez hemoglobinę, wytwarzając ciepło, które powoduje fotokoagulację. W rezultacie ściana naczynia zostaje trwale zamknięta. Skoagulowana zawartość naczynka zostaje całkowicie usunięta z organizmu w ciągu kilku tygodni.
Po zastosowaniu lasera na skórze pozostaje niewielki obrzęk, który znika po upływie około dwóch dni. Rekonwalescencja po laserowym zamykaniu naczynek nie jest konieczna, jednak należy zadbać o właściwą ochronę przeciwsłoneczną – niezależnie od pory roku najlepiej zastosować filtr SPF 50+.
Skuteczność laserowego zamykania naczynek
Laser Cutera Excel V+ Genesis V pozwala na bezpieczne i precyzyjne leczenie rozszerzonych naczynek oraz innych zmian naczyniowych, takich jak rumień czy trądzik różowaty. Urządzenie całkowicie usuwa uszkodzone naczynka, powodując wyrównanie kolorytu cery. Efekty laserowego zamykania naczynek widoczne są najczęściej już po 1-3 zabiegach, jednak każdy przypadek potrzebuje indywidualnie dopasowanej terapii. Trzeba również mieć na uwadze, że po pewnym czasie na skórze mogą powstać nowe „pajączki”, zwłaszcza jeśli nie wyeliminujemy czynników sprzyjających ich powstawaniu (np. alkohol, tytoń, nadmierna ekspozycja na słońce, pikantne potrawy, duża ilość kofeiny). Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pozytywnych efektów przez jak najdłuższy czas, ważne jest przestrzeganie zalecań pozabiegowych wydanych przez lekarza.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-mokotow-aleja-wilanowska/
Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/