Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie?

Sezon narciarski jest obecnie w pełnym rozkwicie, dlatego też warto korzystać z uroków zimy i cieszyć się z możliwości szusowania na górskich stokach. Aby jednak móc sobie na to pozwolić należy ze szczególną starannością podejść do kwestii kompletowania odpowiedniego sprzętu.

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii są buty narciarskie damskie. Największą trudność sprawia bowiem dobór odpowiedniego rodzaju i rozmiaru butów, który może znacząco różnić się od rozmiaru butów, które nosimy na co dzień.

Buty narciarskie damskie – dlaczego idealne dopasowanie jest tak ważne?

Buty narciarskie damskie są najważniejszym elementem w doborze sprzętu dla każdej miłośniczki nart. Wbrew powszechnej opinii, to właśnie butom, a nie nartom należy poświęcić najwięcej czasu.

Źle dobrane i niepasujące buty nie tylko nie pozwolą nam cieszyć się w pełni z jazdy, ale znacznie obniżą jej komfort, a co za tym idzie – także i bezpieczeństwo.

Tylko idealnie dopasowane buty narciarskie pozwolą w pełni wykorzystać potencjał nart i zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas zimowego szusowania.

Jak dopasować rozmiar butów narciarskich?

Aby idealnie dopasować rozmiar butów narciarskich, należy stanąć na kartce i zmierzyć długość stopy w centymetrach. Tradycyjnie zmierzoną długość należy zaokrąglić do 0,5 cm w górę. Oznacza to, że jeśli stopa ma długość 27,2 cm idealnym rozmiarem dla takiej osoby będzie 27,5 cm.

Niemniej jednak przy doborze idealnych butów narciarskich damskich nie tylko długość stopy ma znaczenie. Niezwykle ważne jest dopasowanie butów narciarskich, biorąc pod uwagę szerokość stopy. Jeśli buty będą dopasowane jedynie na długość, a na szerokości okażą się za duże, lub przeciwnie – zbyt wąskie, znacząco obniży to komfort podczas jazdy.

Aby dopasować szerokość buta narciarskiego, należy ponownie stanąć na kartce i nie obciążając stopy zmierzyć jej szerokość w najszerszym punkcie. Powszechnie uważa się, że stopa nie może być szersza od szerokości skorupy buta, ani też węższa niż około 5% szerokości skorupy.

Twardość skorupy buta narciarskiego

Eksperci są zgodni co do tego, że twardość skorupy buta jest drugim, zaraz po jego długości, najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas kupowania butów narciarskich damskich.

Dobór odpowiedniej twardości skorupy buta zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, poziom zaawansowania narciarza, kondycja fizyczna oraz waga. Buty o mniejszym indeksie twardości są bardziej miękkie i komfortowe, idealnie dla początkujących narciarzy. Z kolei twarde buty zdecydowanie lepiej trzymają stopę i sprawdzają się w przypadku bardziej zaawansowanej jazdy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.


Article Tags:
·
Article Categories:
Ciekawe

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

lheaven.pl Industrialny dębowy stolik nocny loft ix.pl