Najtańsze nowe samochody, czyli jak kupić solidne auto w atrakcyjnej cenie

Rynek motoryzacyjny nieustannie się rozwija. Jeszcze jakiś czas temu większość osób pragnących wymienić wysłużony wóz na nowy koncentrowała się na rynku wtórnym. Jednak od kilku lat zaobserwować można popyt na nowe fabrycznie samochody. Niestety, w ostatnim czasie, na skutek zmian gospodarczych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim pandemią, tempo rozwoju tego sektora nieco przyhamowało, a ceny nowych samochodów poszły w górę. Dlaczego niekorzystne zmiany cen są tak mocno odczuwalne? Jakie są najtańsze nowe samochody dostępne na rynku? Sprawdź!

Czynniki wpływające na wzrost cen aut

W ubiegłym roku ceny nowych samochodów znacząco wzrosły (średnio o 10-20%), co odbiło się na sprzedaży. Według oficjalnych danych w 2021 roku liczba rejestrowanych nowych samochodów na terenie Unii Europejskiej spadła aż o 27%. Nieciekawą sytuację na rynku spowodowało nawarstwienie się wielu czynników: problemów logistycznych związanych z pandemią (brak komponentów, przerwy w pracy fabryk), polityki pieniężnej, a dokładniej podwyższenie kursu euro oraz wprowadzenia bardziej restrykcyjnego limitu spalin oraz kolejnych unijnych wymogów bezpieczeństwa powodujących konieczność dokonania istotnych zmian konstrukcyjnych w samochodach.

Od kilku lat najchętniej kupowanymi autami na rynku pierwotnym w Polsce są Skoda Octavia i Fabia, Toyota Yaris i VW Golf. Okazuje się, że od 2015 roku koszt ich zakupu rocznie  rósł 6-7 %. Wynika z tego, że za te modele zapłacimy obecnie aż 30% więcej niż jeszcze 5 lat temu.

Najtańsze nowe samochody – krótki przegląd modeli

Jakie modele dostępne są w najatrakcyjniejszych cenach? Obecnie najtańsze nowe samochody to: Dacia Logan, Mitsubishi Space Star oraz Kia Picanto. Wśród najtańszych SUV-ów i  crossoverów wyróżnić możemy modele Dacia Duster, Kia Stonic oraz SsangYong Tivoli.

 

 


Article Tags:
·
Article Categories:
Motoryzacja

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

dled.com.pl inc.org lbladdersymptoms.org