Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o nietolerancjach pokarmowych. Nie tylko z tego powodu, że to nośny temat, ale również dlatego, że po prostu obecnie jest coraz lepszy dostęp wiedzy i wyników najnowszych badań naukowych. Kto powinien zainteresować się tym zagadnieniem? Jak objawia się nietolerancja pokarmowa? Odpowiednio wczesne rozpoznanie problemu pozwala nie dopuścić do obniżenia komfortu i jakości życia.
Czym tak właściwie jest nietolerancja pokarmowa?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, iż skąd się bierze i czym jest nietolerancja pokarmowa. Najprościej ujmując to nietypowe dolegliwości ze strony organizmu na spożyty pokarm. Są one skutkiem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Ważne, aby pamiętać, iż objawy nietolerancji pokarmowej cechują się przewlekłym charakterem. Niestety niezgodna z prawną jest teza, iż nietolerancje na różne pokarmy dotykają wyłącznie układu pokarmowego. Jest to mocne uproszczenie, gdyż mogą one objawiać się ze strony niemal wszystkich narządów i układów. Najpowszechniejsze są natomiast problemy skórne i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Rzadziej występują bóle głowy czy zmiany zachowania.
Symptomy nietolerancji pokarmowej
W efekcie połączenia się przeciwciał z alergenami pokarmowymi powstają specjalne kompleksy. Ich największe stężenie ma miejsce zawsze po upływie około 24-48 godzin od spożycia produktu, który szkodzi konkretnej osobie. Jak już zostało wspomniane, warto zdawać sobie sprawę, iż mogą one nastąpić w naprawdę różnych miejscach, przez co stan zapalny może dawać najróżniejsze objawy. Zazwyczaj nietolerancja pokarmowa, a właściwie jej objawy, znika po mniej więcej czterech dniach od zaprzestania przyjmowania dengo produktu lub posiłku.
Dlaczego nie powinno się bagatelizować nietolerancji pokarmowych?
Okazuje się, iż nietolerancja pokarmowa o wiele częściej dotyczy osoby chorującej na różnego rodzaju choroby przewlekłe. Ich występowanie może znacznie nasilić objawy. Należy być szczególnie wyczulonym na nietypowe reakcje organizmu w przypadku takich chorób jak:
- Depresja;
- Otyłość;
- Hashimoto;
- Reumatoidalne zapalenie stawów;
- Zespół jelita drażliwego;
- ADHD;
- Insulinooporność;
- Choroba Leśniowskiego-Crohna.
Jak sobie radzić z nietolerancją pokarmową?
Przede wszystkim powinno się ściśle trzymać zaleceń lekarza. To on skieruje na testy na nietolerancje pokarmowe oraz właściwie odczyta ich wyniki. Dietetyk wyposażony w tę wiedzę może pomóc ułożyć odpowiedni plan żywieniowy, który wyeliminuje z diety szkodliwe produkty spożywcze. Jednocześnie warto pamiętać, aby codzienna dieta dostarczała wszystkich istotnych składników odżywczych.
Można jednak wyróżnić dwa podstawowe postępowania, które stanowią wsparcie dla nietolerancji pokarmowych:
- Dieta eliminacyjna – polega na całkowitym usunięciu z diety produktów, które wywołują niepożądane reakcje;
- Dieta rotacyjna –w niej na przemian stosuje się pokarmy tolerowane i alergizujące.