Niwaki – japoński klimat w polskim ogrodzie

 

Bonsai zna każdy, kto chociaż trochę interesuje się hodowlą roślin. Niwaki są roślinami bardziej tajemniczymi, chociaż z roku na rok coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Co warto wiedzieć o hodowli niwaków?

Dlaczego warto hodować niwaki?

Japończycy cieszą się patrzeniem jak roślina rośnie, rozwija się i jak z roku na rok staje się piękniejsza i bardziej fascynująca. Właśnie z takim założeniem powstała hodowla drzewek bonsai. Ich uprawa zajmuje wiele lat, a radością jest formowanie i dbanie o rosnącą roślinę.

Niwaki, czyli drzewka ogrodowe, są uprawiane z takim samym założeniem jak bonsai. Jest to forma uprawy roślin dla tych osób, które cieszy praca nad formowaniem rośliny.

Niwaki to uformowane drzewka, których zadaniem jest wprowadzenie japońskiego klimatu do ogrodów. Z roku na rok coraz więcej niwaków spotkamy w naszych realiach. Ogrody dzięki temu są bardziej tajemnicze i eleganckie.

Warto pamiętać, że uprawa niwaków nie polega na wiernym odwzorowaniu ogrodów japońskich. Ważniejsze jest uchwycenie specyficznego klimatu. W naszych ogrodach warto hodować rośliny, które poradzą sobie z trudnymi zimami. Sosny, cisy czy jałowce wyglądają przepięknie.

O czym trzeba pamiętać rozpoczynając pracę nad formowaniem drzewka?

Chcąc zacząć hodować niwaki w swoim ogrodzie wcale nie trzeba sadzić nowych drzew. Wprost przeciwnie. Do formowania idealnie nadają się drzewka, które rosną już kilka lat. Są większe, często skrzywione, co sprawia, że będą ciekawsze.

Rozpoczynając cięcie drzewka należy usunąć gałęzie z dołu. Na górze każdej gałązki powinna zostać charakterystyczna chmurka lub talerz. Pod drzewkiem warto zostawić puste miejsce, by wyłożyć je kamieniami lub ozdobnym piaskiem. W japońskim stylu będzie również poprowadzenie niewielkiego strumyczka czy zbudowanie zbiornika wodnego.

Drzewka należy przycinać sekatorem ręcznym. Rany na drzewku zasklepią się żywicą. Nie trzeba używać preparatów przeciwgrzybicznych. Ważne jest jednak, by drzewka ciąć w odpowiednim czasie. Pierwszy raz należy ciąć na przełomie marca i kwietnia. Kolejne cięcie to okres letni czyli czerwiec i lipiec. Trzeba pamiętać, że niwaki z sosny nie potrzebują ciecia wiosennego.

Chcąc uformować niwaki, które będą zachwycały trzeba nabrać trochę wprawy. Nie znaczy to jednak, że już po pierwszym cięciu drzewka nie będą wyglądały niezwykle. Z roku na rok ogrodnik będzie zdobywał większą wprawę, a drzewka będą wprawiały w zdumienie naszych sąsiadów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.


Article Tags:
·
Article Categories:
Dom i Wnętrze

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-polarkowe/ https://motulinka.com/kp/nowosc/