Optometrysta, a okulista – jakie są różnice?

Okulista jest lekarzem zajmującym się budową, działaniem, schorzeniami i leczeniem receptorowego narządu zmysłu wzroku. Jest specjalistą w zakresie diagnozowania i leczenia chorób oczu, zajmuje się doborem okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Warunkiem koniecznym jest ukończenie studiów medycznych na kierunku lekarskim i uzyskanie specjalizacji okulistycznej. Okulistyka jest jedną z najstarszych specjalności medycznych o tradycjach w Indiach sięgających nawet 4,5 tys. lat p.n.e.  Optometrysta jest to zawód medyczny zajmujący się diagnozowaniem i kompensowaniem wad wzroku poprzez dobór okularów korekcyjnych i dopasowanie soczewek kontaktowych. Optometrysta musi ukończyć kierunkowe studia magisterskie lub studia podyplomowe jako kontynuację studiów magisterskich na dowolnym kierunku (wskazane kierunki związane z fizyką).

 

Czym zajmuje się okulista?

 

Okulista jest lekarzem zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem wszelkich schorzeń narządu wzroku. Jest lekarzem, do którego zwracamy się o pomoc, gdy z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego. Zalecane są profilaktyczne kontrolne badania okulistyczne pozwalające wykryć nieprawidłowości i wady wzroku i wczesne podjęcie skutecznego leczenia. Wizyta u okulisty jest konieczna w przypadku wystąpienia następujących objawów: pogorszenie jakości wzroku, podwójne widzenie, zburzenie pola widzenia, bóle głowy i światłowstręt, ból w oczodole, przekrwienie, swędzenie i pieczenie oka, zbyt częste mruganie i mrużenie oczu, stany zapalne powiek i spojówek itp. Wizyta u okulisty jest konieczna w razie jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych oka i bliskich okolic. Okulista zajmuje się chorobami spojówek, powiek, narządu łzowego, gałki ocznej, nerwu wzrokowego oraz diagnozowaniem wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność astygmatyzm i inne.

 

Czym zajmuje się optometrysta?

 

Najogólniej można powiedzieć, że optometrysta zajmuje się diagnozowaniem i korekcja wad wzroku. W zakres jego obowiązków wchodzi wykrywanie i diagnozowanie chorób oczu a następnie kierowanie pacjentów do lekarzy specjalistów. Badanie oczu i ocena nieprawidłowości związanych ze wzrokiem. Badanie funkcji wzroku, pomiar ostrości wzroku, pola widzenia, swobody widzenia, ruchów gałki ocznej i ciśnienia śródgałkowego za pomocą specjalistycznego sprzętu. Planowanie i realizowanie programów leczenia, udzielanie porad związanych z narządem wzroku. Podstawowym zadaniem jest dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych pod względem ich sprawności, bezpieczeństwa i wygody stosowania.

 

Różnice między okulistą a optometrystą

 

Okulista i optometrysta to zawody medyczne zajmujące się narządem wzroku. Wykonywanie obydwu warunkowane jest ukończeniem studiów wyższych. Lekarz okulista zajmuje się całościowo narządem wzroku, wykrywaniem, leczeniem schorzeń i wad oczu oraz doborem okularów i szkieł kontaktowych. Magister optometrysta nie leczy schorzeń, zajmuje się jedynie diagnozowaniem i korekcją wad wzroku, doborem i przepisywaniem okularów korekcyjnych, szkieł kontaktowych i innych pomocy wzrokowych.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

zobacz wiecej https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/koszyczek-organizer-lisek/ https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/