Wybielanie zębów w domu czy u stomatologa?

Białe i zdrowe zęby są swego rodzaju wizytówką, która niejednemu dodaje pewności siebie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje decyzję, aby wybielić zęby. Dostępnych jest mnóstwo metod – od wybielających płynów i past, po profesjonalne zabiegi w gabinecie dentystycznym. Jednak co jest leprze – wybielanie zębów w domu, czy u specjalisty?

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to jeden z najbardziej popularnych zabiegów stomatologicznych. Wiele osób sądzi, iż zadbany i zdrowy uśmiech podnosi pewność siebie i dodaje atrakcyjności. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ przebarwione i zaniedbane zęby często stanowią źródło kompleksów. Sam zabieg wybielania zębów jest rozjaśnieniem ich barwy, zazwyczaj o kilka tonów. Nim pacjent zdecyduje się na ten krok, powinien rzetelnie zadbać o zdrowie całej jamy ustnej. Dziąsła i śluzówka powinny być w dobrej kondycji, bez stanów zapalnych, natomiast zęby bez kamienia nazębnego i próchnicy.

U wielu pacjentów już sam skaling oraz piaskowanie zębów umożliwiają uzyskać bielszy uśmiech. Częste picie kawy, herbaty i ciemnego wina, jak i palenie papierosów przyczynia się do powstania nieestetycznego osadu na zębach oraz sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego. Podczas piaskowania usuwa się płytkę nazębną oraz wszelkie osady i przebarwienia, natomiast zabieg skalingu usuwa kumulujący się wokół szyjek zębowych kamień nazębny. Należy jednak mieć świadomość, iż zabiegi te nie zmieniają naturalnego koloru zębów. Bywa także tak, iż skumulowane latami przebarwienia wnikają w głąb szkliwa i nie można ich już usunąć w inny sposób, niż przez zastosowanie zabiegu wybielania.

Wybielanie zębów u dentysty

Decydując się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, można wybrać między dwoma metodami:

  • Wybielaniem nakładkowym – w tym przypadku dentysta wykonuje odcisk szczęki pacjenta, a na jego podstawie przygotowuje specjalne nakładki, tzw. szyny służące do wybielania zębów. Jeśli nakładki zostaną dobrze dopasowane, pacjent otrzyma kilka porcji żelu wybielającego wraz z instrukcją stosowania.
  • Wybielaniem w gabinecie – przeprowadzane jest przy zastosowaniu specjalistycznej lampy, natomiast cały zabieg trwa 1-2 godziny. Na zęby nakładany jest żel wybielający o wysokim stężeniu, którego działania zostają wzmocnione w trakcie naświetlania lampą.

Wybielanie zębów w domu – na czym polega?

Wybielanie zębów w domu oparte jest o sięgnięcie po preparaty dostępne w aptece, takie jak pasty do zębów oraz wybielające nakładki czy paski. Te drugie charakteryzują się wyższą ścieralnością niż tradycyjne pasty, dlatego lepiej stosować się do zaleceń producenta, aby sobie nie wyrządzić krzywdy. Nakładki i paski do wybielania należy stosować przez dłuższy czas, aby otrzymać zadowalający efekt. Mimo wszystko przed ich użyciem warto skonsultować się z dentystą.

Nie zaleca się wybielać zębów przy pomocy sody oczyszczonej, soku z cytryny czy soli, ponieważ mogą one osłabić szkliwo oraz przyczynić się do rozwoju próchnicy bądź nadwrażliwości zębów.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts