Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów herbat. Większość pochodzi z tego samego krzewu, jednak ze względu na swoje właściwości nieco się różnią. Jednak niektóre mają zupełnie inne pochodzenie. Herbata rooibos smakuje lepiej niż zielona, a może jest na odwrót? Która herbata jest intensywniejsza w smaku? Napar, z której z nich jest zdrowszy?
Herbata rooibos – ogólna charakterystyka
Coraz popularniejszy rooibos jest naparem z liści afrykańskiego czerwono krzewu. Do Europu trafił na początku XX wieku. Powszechnie panująca nazwa może być nieco myląca, ponieważ rooibos nie jest spokrewniony z herbatą (camellia sinensis), która znana jest jako zielona, czarna czy czerwona. Jest ona mylona przez wiele osób szczególnie z tą ostatnią, jednak to zupełnie inna roślina, różni się również znacząco smakiem, właściwościami i aromatem. Liście o kształcie igieł rosną na krzewach wysokości około 1-2 metrów, a ich zbiory zaczynają się w czasie afrykańskiego lata i trwają aż do jesieni. Po zebraniu poddaje się je fermentacji, a kolejno suszy. Istnieje także niesfermentowana wersja tej herbaty, która jest o wiele mniej popularna – rooibos zielony o lekko trawiastym smaku.
Gotowy napar z liści czerwono krzewu ma rubinową barwę, jego intensywność zależy od ilości zastosowanego suszu. Aromat jest słodki i bardzo wyrazisty, wiele osób od razu zakochuje się w nim bez pamięci, inni natomiast potrzebują czasu, aby się do niego przyzwyczaić. Smak często określa się jako „miodowy”, ponieważ jest przyjemny i łagodny. Niektórzy, szczególnie przyzwyczajeni do goryczki herbaty zielonej czy czarnej, mogą uznać go za delikatnie mdlący, ponieważ słodycz naparu nie jest niczym przełamana, herbata rooibos zawierz niewiele garbników, które odpowiadają za obecność smaku gorzkiego. Jest to doskonała wiadomość dla osób zwykle słodzących gorące napoje, jak i dla dzieci, którym najczęściej napar z czerwono krzewu od razu przypada do gustu.
Zielona herbata – ogólna charakterystyka
Zielona herbata jest pojęciem, pod którym kryją się różne rodzaje herbat. Gatunki zielonej herbaty różnią się między sobą kolorem naparu, wyglądem liści, smakiem, zapachem, jak również zawartością kofeiny. Wszystko zależy od pory roku oraz pory dnia, podczas którego zbiera się liście herbaty (ponoć najdroższe gatunki zielonych herbat pochodzą z liści zebranych o świcie i zroszonych poranną rosą), walorów smakowych, wieku zbieranych liści oraz od sposobu ich zwijania. Duże znaczenie ma również rejon świata, z którego pochodzi. Aby powstała zielona herbata, liście przerabia się w ciągu godziny po ich zerwaniu, nim zaczną fermentować.
Aromat zielonej herbaty powinien być roślinny, świeży, kojarzyć się z trawami i warzywami, a w przypadku herbat o wysokiej jakości, także z kwiatami. Smak właściwie zaparzonej herbaty zielonej powinien cechować się nutami warzywno-owocowymi oraz delikatną goryczką.