Werbena cytrynowa – co warto o niej wiedzieć?

Herbata zaparzona z liści werbeny to prawdziwy przebój, który gości na stołach większości mieszkańców tego kontynentu. Jej niesamowity, lekko cytrynowy smak, oraz orzeźwiający aromat działa relaksująco oraz uspokajająco. Mimo swojej ogromnej popularności w Ameryce Południowej werbena cytrynowa jest dość słabo znana w naszym kraju. A szkoda, ponieważ herbata z niej ma nie tylko wspaniały aromat i smak, ale również pozytywnie wpływa na organizm.

Werbena cytrynowa – pachnąca roślina prosto z Ameryki Południowej

Werbena cytrynowa najobficiej uprawiana jest w Ameryce południowej, której mieszkańcy chętnie stosują ją również do dekoracji swoich ogrodów. Nie każdy wie, iż ma ona bardzo praktyczną właściwość odstraszania insektów. Dlatego tak często umieszcza się jej sadzonki na trasach wypoczynkowych oraz w miejscach, które często odwiedzają ludzie. Poza odstraszaniem owadów liście werbeny cytrynowej wydzielają również charakterystyczny i orzeźwiający zapach, który umila wolne chwile na świeżym powietrzu.

Co więcej, dzięki piciu herbaty z werbeny można poprawić zarówno swoje zdrowie, jak i nastrój. Werbena cytrynowa to również wspaniały dodatek do potraw.

Uspokajające właściwości werbeny cytrynowej

Nie bez powodu werbena cytrynowa to jeden z głównych składników popularnych herbatek ziołowych o działaniu uspokajającym i relaksującym. W jej smukłych, seledynowych liściach kryją się substancje, które działają uspokajająco oraz pomagają zasypać. Należy do nich m.in. werbenalina, którą w ziołolecznictwie stosuje się do leczenia bólu zatok, głowy, a także w migrenie. Werbenalina jest pomocna również dla osób cierpiących na bezsenność, pomaga bowiem w zasypianiu i ułatwia zasypianie.

Antynowotworowe i antybakteryjne właściwości werbeny cytrynowej

Zawarty w werbenie cytrynowej cytral jest substancją, która posiada działanie antybakteryjne, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybiczne. To właśnie on jest odpowiedzialny za charakterystyczny, cytrynowy aromat i smak werbeny. Obecność tej substancji wspiera leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz hamuje wzrost i rozwój gronkowca złocistego. Co więcej, cytral posiada naukowo udowodnione działanie antynowotworowe.

Ponadto werbena cytrynowa może mieć również pozytywny wpływ na układ pokarmowy człowieka. Regularne picie naparów z werbeny ułatwia trawienie, łagodzi zaburzenia pokarmowe i usprawnia pracę wątroby.

Kto szczególnie skorzysta z właściwości werbeny cytrynowej?

Werbena cytrynowa jest rośliną, której liście mają bardzo szerokie zastosowanie. Są jednak osoby, którym jej cudowne właściwości szczególnie przypadną do gustu. Tak więc, osoby, które pragną:

  • Mieć zawsze świeży oddech;
  • Zrelaksować się i lepiej wypoczywać;
  • Poprawić komfort i jakość swojego snu;
  • Skutecznie i szybko pozbyć się infekcji i bólu gardła;
  • Poprawić swoje trawienie;
  • Nadać domowym potrawom wyjątkowego aromatu i smaku,

Powinny już teraz zakupić werbenę cytrynową.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

live url zobacz wiecej zobacz wiecje