Wolne rodniki – czym są i jakie choroby powodują?

Zarówno w świecie kosmetologii, jak i świecie fitness i dietetyki, coraz częściej mówi się o wolnych rodnikach. Przyczyniają się one między innymi do starzenia się skóry, z którym walczy niemal każda kobieta i nie tylko. Niestety przedwczesne starzenie się skóry to nie jedyny problem, do którego przyczynia się nadmiar wolnych rodników w organizmie. Ich powstawanie może przyczynić się do nowotworów czy miażdżycy. Czym są oraz jaki wpływ na organizm mają wolne rodniki?

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki są ściśle powiązane z atomami tlenu, którego liczba elektronów powinna być sparowana na jego ostatniej orbicie. Gdy jednak z jakiegoś powodu, jeden elektron zostanie utracony, atom tlenu pozostanie „niesparowany” i tracąc równowagę, zaczyna on krążyć po organizmie w poszukiwaniu uzupełnienia luki. Znajdując w bardzo szybkim tempie atom, odłącza od niego brakujący elektron, czego konsekwencją jest powstanie nowego wolnego rodnika. Ten natomiast również traci równowagę i zaczyna poszukiwać odpowiedniego atomu, tworząc kolejne wolne rodniki. Wolne rodniki to jeden z powodów przyspieszenia procesów starzenia się skóry oraz powstania zmarszczek.

Warto wiedzieć, że wolne rodniki powstają na skutek wielu różnych czynników. Do tych najważniejszych zalicza się:

  • Długotrwały i silny stres;
  • Palenie papierosów;
  • Duży wysiłek fizyczny;
  • Długie i intensywne opalanie się;
  • Grillowana, wędzona i smażona żywność;
  • Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Dlaczego wolne rodniki są takie niebezpieczne?

Wolne rodniki są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy pojawiają się w dużych ilościach. Wolne rodniki są potrzebne organizmowi, między innymi w walce z wirusami. Organizm wykorzystuje je do pochłaniania elektronów wirusa, w związku z czym jest on zabijany. Tak więc odpowiednia ilość wolnych rodników, podobnie jak Gripex hot max, może pomóc w walce z wirusami.

Jednak zbyt duża ilość wolnych rodników uszkadza ściany naczyń krwionośnych, jak również utlenia tłuszcze, które odkładają się na tętnicach, przyczyniając się tym samym do miażdżycy. Co więcej, ich nadmiar na uszkodzonym naczyniu może odpaść i powędrować w postaci skrzepu aż do serca, co skutkuje zawałem serca, bądź udarem mózgu, gdy skrzep powędruje w jego stronę.

W momencie, w którym wolne rodniki rozpoczynają atakować elektrony DNA, zachodzi jego mutacja. Dochodzi do niezwykle szybkiej produkcji chorych komórek tworzących nowotwór.

Wolne rodniki i ich wpływ na starzenie się skóry

W związku z tym, że wolne rodniki utleniają tłuszcze, mają one również wpływ na te znajdujące się w naskórku. W ten sposób zostaje naruszona bariera ochronna skóry, która staje się wysuszona i wrażliwa na podrażnienia. W ten sam sposób uszkadzane są włókna kolagenowe, które odpowiedzialne są za elastyczność skóry. W efekcie tego wszystkiego twarz staje się podatna na powstawanie zmarszczek. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry, należy przede wszystkim unikać palenia, częstego picia alkoholu w dużych dawkach oraz jak najczęściej wyjeżdżać poza miasto w celu złapania trochę świeżego powietrza.


Article Tags:
·
Article Categories:
Zdrowie i Uroda

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/ https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/